Białowieża i szlak tatarski 5 dni

Szlak Tatarski to nazwa turystycznych szlaków pieszych na Podlasiu – w regionie, który jest schronieniem dla dzikich zwierząt i ostoją dla rzadko spotykanych gatunków roślin. Podlasie jest jednym z najmniej zagospodarowanych przez ludzi i najmniej zanieczyszczonych regionów w Polsce. To tu spotykamy łąki, pola, lasy, jeziora, rzeki i bagna. To tu znajduje się wiele obszarów chronionych. Jednym z nich jest Puszcza Białowieska – 500-letni, unikalny kompleks leśny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W takich okolicznościach przyrody spędzamy 5 wspaniałych dni – pełnych przygód, spotkań z naturą, wiedzy i licznych atrakcji.

Program ramowy

Dzień 1. Wizyta w Drohiczynie i wejście na Świętą Górę w Grabarce

Rankiem zbieramy się pod szkołą i autokarem wyruszamy do Drohiczyna – historycznej stolicy Podlasia. Udajemy się na krótki spacer po malowniczym miasteczku nad Bugiem, chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na piękne zabytki oraz położenie geograficzne

Jedziemy do miejscowości Garbarka, gdzie znajduje się tzw. Święta Góra. Miejsce to nazywa się „Prawosławną Częstochową”, ponieważ jest najważniejszym obiektem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce – przy okazji niezwykle urokliwym i o niepowtarzalnym klimacie.

W trakcie zwiedzania jemy posiłek w postaci prowiantu, a wieczorem udajemy się na zakwaterowanie, obiadokolację i nocleg w okolicach Białowieży.

Dzień 2. Spacer po Puszczy Białowieskiej
i warsztaty w skansenie „Sioło Budy”

Jemy śniadanie i jedziemy do Białowieży – pięknej osady, położonej na terenie Puszczy Białowieskiej, pełnej zabytków z XIX i XX wieku.

Udajemy się na spacer po terenie Białowieskiego Parku Narodowego, będącego częścią Puszczy Białowieskiej. Podczas spaceru po tym 500-letnim lesie składamy wizytę w Rezerwacie Pokazowym Żubrów – zwierzyńcu utworzonym już w okresie międzywojennym. Odwiedzamy też Muzeum Przyrodniczo-Leśne, gdzie wchodzimy na wieżę widokową.

Po wizycie w Puszczy jedziemy do skansenu „Sioło Budy” na warsztaty lepienia i gotowanie pierogów, ubijania masła czy pieczenia obwarzanków. Ugotowane pierogi z dodatkiem wiejskiej surówki z kiszonej kapusty są na bieżąco pałaszowane przez ich twórców.

Po wycieczce wracamy do ośrodka na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3. Muzułmańskie meczety i zajęcia w Bobrowej zagrodzie

Po śniadaniu ruszamy na wycieczkę Szlakiem Tatarskim. Zaczynamy od wizyty w Bohonikach i Kruszynianach – wsiach położonych tuż przy granicy z Białorusią. Oglądamy tam drewniane meczety wzniesione przez ludność muzułmańską i dowiadujemy się wiele na temat budzącej w ostatnich latach kontrowersji religii.

Następnie wracamy na obiad do ośrodka, a potem idziemy na zajęcia edukacyjne „Od ziarenka do Bochenka” realizowane w pobliskiej Bobrowej Zagrodzie. Warsztaty pokazują cały proces powstawania bochenka chleba: od siania i koszenia, przez młócenie, przesiewanie wymłóconego zboża i mielenie, aż po wypiek tradycyjnym metodami. Po warsztatach wracamy na kolację i nocleg.

Dzień 4. Bliskie spotkanie z naturą – kajaki i leśna ścieżka ornitologiczna

Jemy śniadanie, a po nim wyruszamy na spokojny, turystyczny spływ kajakowy meandrującą rzeką – na odcinku dostosowanym do możliwości uczestników (ok. 2-3 godz.). Nie sposób odmówić sobie tej przyjemności, będąc w regionie zwanym przez niektórych „Polską Amazonią”.

Podczas spływu wyposażamy wszystkich uczestników w kamizelki ratunkowe, a nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR.

Po powrocie do ośrodka idziemy na obiad. Po południu razem z leśniczym wchodzimy na leśną ścieżkę ornitologiczną, biegnącą tuż obok miejsca zakwaterowania. Wieczorem ognisko i nocleg.

Dzień 5. Wizyta w Bocianiej Wsi i powrót do domu

Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną do domu. Po drodze zatrzymujemy się w Europejskiej Wsi Bocianiej – Pentowie, gdzie każdego lata, w obrębie jednego gospodarstwa przebywa ponad 30 par bocianów. Wchodzimy na wieżę widokową i robimy pamiątkowe zdjęcia bajecznej panoramy. Na trasie jemy obiad, a na miejsce zbiórki docieramy w godzinach wieczornych.

INNE WARIANTY PROGRAMU

  • Tykocin (piękna, cicha miejscowość; najstarszy zespół urbanistyczny historycznego Podlasia)
  • Rejs statkiem po Bugu
  • Białystok

CENA ZAWIERA:

  • Przejazd autokarem o podwyższonym standardzie (TV+DVD, WC, klimatyzacja, pasy bezpieczeństwa) w obie strony
  • Opłaty drogowe i parkingowe
  • Opiekę licencjonowanego pilota
  • Usługi przewodnickie
  • Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów oraz udział we wszystkich atrakcjach wymienionych w programie
  • Organizację ogniska
  • Zakwaterowanie – 4 noclegi w pokojach z łazienkami
  • Wyżywienie FB (śniadania, obiady, kolacje)
  • Udział kadry pedagogicznej (1 osoba / 15 uczestników)
  • Udział wybranego ucznia GRATIS w ramach programu Podróże Kształcą (Czytaj więcej…)
  • Ubezpieczenie NNW
  • Podatek VAT

CENA NIE ZAWIERA:

  • Dobrowolnego ubezpieczenia Kosztów Rezygnacji
  • Wydatków własnych i kieszonkowego

NASZYM ZDANIEM

Wycieczka serwuje miks wiedzy z przeróżnych, mało znanych tematów – będzie religioznawstwo, ornitologia, ruralistyka, trochę antropologii, dużo nauk przyrodniczych, a do tego nauczymy się jeszcze piec chleb! Do tego odrobina emocji podczas spływu kajakowego i spotkania z Królem Puszczy. Wszystko po to, by wycieczka zapadła w pamięć na długie lata.

Cena powyższej wycieczki została skalkulowana dla grup liczących minimum 45 pełnopłatnych uczestników, wyjazdu z centrum Polski i przy założeniu realizacji standardowego programu. Zmiana ilości osób, świadczeń, programu, miejsca wyjazdu etc. może wpłynąć na cenę wycieczki.